Yurtdışından Gelen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurtdışından Gelen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır,Yurtdışından Getirilen Cep Telefon Kayıtı,İnternetten Telefon Kayıtı Nasıl Yapılır,Bir Pasaporta Kaç Cihaz Kayıtı Yapılabilir,Başkasının Pasaportuna Cihaz Kayıtı,Yurtdışından Gelen Telefon imei Sorunu

Yurtdışından Gelen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Mustafa Kemal Erdem No Comment
Teknoloji

 android iphone destek hatti

Yurtdışından Gelen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurt dışından getirilen cihazların kayıt işlemi ile ilgili detaylar: Önce pasaportunuz ile vergi dairesine gideceksiniz 115 TL  harç ücretini cihazın imei numarası ve kayıt

yaptıracağımız pasaportu yanımızda götüreceğiz.  (pasaport sahibine gerek yok) Görevli gerekli bilgileri doldurduktan sonra bize bir dekont veriyor dekontda cihazın imei numarası yazıyor. Bu belge ile birlikte Turkcell, Vodafone,Avea operatörlerden birine gidiyoruz. Gittiğimiz bayideki kişi bizden bu dekontu, pasaportu ve kişinin kendisini istiyor. Sonra kayıt işlemi için genellikle 10-15 TL isteniyor, bu bayiden bayiye değişiyor kimisi 20 – 30 TL istiyor. Bilgileriniz ve cihaz bilgileri telefon üreticisine gidiyor ve ordan onay verilince cihaz kayıt altına alınır ve bu süreçte telefonunuzu kullanabilirsiniz, kayıt yaptırdığınız oparatör kayıt altına alıyor. Bu 1-2 ay süren süreçte sorgulamada geçici olarak kayıt altına alınmış oluyor. İmei numaranızı bu adrestenhttp://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php sorgulatabilirsiniz.

Online kayıt nasıl yaptırabilirim?

Bu işlemleri yapabilmek için mobil imza ya da E-Devlet Kapısı şifresine sahip olmak gerekiyor. Mobil imza özel kuruluşlar tarafından sağlanırken e-Devlet Kapısı şifresi ise PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alınabiliyor. Yurt dışından telefonun getirirken yine pasaport sahibi olma ve 1 ay içinde yurt dışından gelme şartı aranıyor. Ayrıca eskisi gibi 2 yıl içinde yine sadece bir telefon getirilebiliyor. İşlemleri yapmadan önce vergidairesine 115 TL kayıt parasını yatırmak gerekli, aşadaki siteden işlemleri gerçekleştirebilirsiniz;

https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet

Ayrıntılı bilgi için;

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris3/

Yurtdışından Gelen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır,Yurtdışından Getirilen Cep Telefon Kayıtı,İnternetten Telefon Kayıtı Nasıl Yapılır,Bir Pasaporta Kaç Cihaz Kayıtı Yapılabilir,Başkasının Pasaportuna Cihaz Kayıtı,Yurtdışından Gelen Telefon imei Sorunu

Aynı pasaporta kaç kere kayıt yaptırabilirim?

Pasaport başına yanlızca 1 telefon kaydettirebilirsiniz ve 2 yıl kaydettirdiğiniz pasaporta işlem yaptıramazsınız arkadaşlar anca bir önce yaptırdığınız kaydı sildirip yaptırabilirsiniz!

Aldığım telefonun garantisi Türkiye’de geçerlimidir?

Yurtdışından gelen cihazların garantisini üretici belirliyor.Aldığınız telefonun kutusunun dışında satılması planlanan ülkeler vardır.Örnek vermekgerekirse siz telefonu Almanya’dan aldınız ve kullanmak istediğiniz yer Türkiye,hemen kutunun dışına bakcaksınız orda TR ibaresi görürseniz uluslar-arası 1 yıl garanti altında demektir.

Başkasının pasaportuna kayıt yaptırırsam sorun olur mu?

Arkadaşlar bildiğiniz, tanıdığınız birinin pasaportuna işlem yaptırın.İnternetten bulduğunuz ve sonradan tanışdığınız para karşılığında işlem yapanlara pek güvenmemenizi tavsiye ederim.Neden derseniz siz onun pasaportuna işlemi gerçekleştireceksiniz ve parasını vereceksiniz ve sonra o kişi belkide sizin kaydınızı sildirip başkasının işlemlerini pasaportuna işlettirecek.Eğer böyle kayıt yaptırmam lazım diyorsanız o kişinin Ülkemize giriş tarihini öğrenin eğer giriş tarihi 30 güne yakınsa (28-29 gün olduysa) kaydınızı yaptırabilirsiniz.Çünki 30 günden sonra pasaporta kayıt işlemi kabul edilmiyor.

facebook müşteri hizmetleri

İnternet üzerinden kayıt nasıl yaptırabilirim?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın verdiği bilgilere göre yurt dışından telefon getiren vatandaşlar yarından itibaren IMEI kaydını internet üzerinden sıra beklemeden yapabilecekler.

GSM operatörlerine bağlı kayıt merkezlerine verilen bilgi ve belgeler ile gerçekleştirilen kayıt işlemi bundan böyle e-devlet şifresi kullanılarak internet üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Akıllı cep telefonu kullanımının artmasıyla yurt dışından getirilen cep telefonu sayısında artış yaşandığını dile getiren Binali Yıldırım, butelefonların kaydettirilmesi esnasında yaşanan beklemenin önüne geçebilmek için kayıtları internet ortamına taşıdıklarını belirtiyor.

Binali Yıldırım’ın konuyla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

Hem yaşanan beklemenin önüne geçmek hem de telefon kayıtlarının daha kolay kaydettirilmesi için kayıtların internet ortamında yapılabilmesinin önünü açtık. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yaptığı çalışma sonucu yarından itibaren vatandaşlarımız kayıt işlemlerini, abone kayıt merkezlerine gitmeden yapabilecekler.

Yurt dışından telefon getirenlerin, öncelikle 115 liralık harç bedelini vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara yatırmaları gerekiyor. Harçların yatırılmasının ardından e-Devlet Kapısı üzerinden BTK’nın internet sitesine girilerek ‘IMEI Kayıt Başvurusu’ yapılacak. Talep edilen bilgilerin sisteme girilmesi ile kayıt işlemi tamamlanacak. Maliye Bakanlığı ile yapılan entegrasyon çalışması kapsamında anlık olarak kişinin ücret yatırdığına dair bilgi, sistem üzerinden doğrulanacak. BTK Mobil Cihaz Kayıt Sistemi üzerinden kişinin iki yıl içinde başka bir cihaz kaydı yaptırıp yaptırmadığı, yurt dışından geliş tarihinden itibaren olan bir aylık sürenin geçip geçmediği, vatandaşın girmiş olduğu IMEI numarasının hatalı olup olmadığına ilişkin kontroller yapılacak. Son aşama olarak Emniyet Genel Müdürlüğü sistemleri üzerinden pasaport kontrolü yapılarak IMEI kayıt işlemi tamamlanacak.

Yurtdışından kargo ile telefon getirmek?

Yurtdışından sipariş edipte eline ulaşan oldumu bilmiyorum ama yurtdışından telefon geçmiyor benim bildiğim.Ama başında birisi olursa geçerken kendi adıyla,imzası ile vekalet verirse öyle geçebilir.Ayrıca Türkiyeye geldiğinde telefonu Türk vatandaşları kayıt ettirebilir.

Yakınım yurtdışına gidecek, bana telefon getirecek sıkıntı olur mu?

Öncelikle gidecek kişiye alacağı telefonun özelliklerini, ekran büyüklüğünü, dış tasarımını, kutusunu ve içeriğinin videoyusunu youtubegösterin.Örnek verecek olursak Samsung Galaxy S3 alacaksınız youtube arama yerine Samsung Galaxy S3 unboxing yazarsanız ilgili videoyu bulabilirsiniz, genelde videolar ingilizce olduğu için özelliklerini anlayamazsınız ancak kabataslak göstermiş olursunuz.Özelliklerinide Forumumuzdan bulabilirsiniz..

Telefonu getirdim ancak IMEI attırdım şimdi güncelleme alamıyorum ne yapmalıyım?

Arkadaşlar IMEI attırınca otomatikmen attırdığımız telefon olarak gözükür internette.Bunun içinde siz güncelleme almaya çalıştığınızda bu aldığınız telefon değilde IMEI attırdığınız telefon olarak gözükür ve bu yüzden güncelleme alamazsınız.Nasıl alabilirim derseniz 2 yol var,telefonun kendi IMEI kayıt ettirip sorunsuz kullanabilirsiniz(kayıt ettirmeden kendi IMEI telefona yüklemeniz lazım), diğer yol ise odin veya cwm ile rom sammobile orjinal rom kurabilirsiniz yada farklı romlar deneyebilirsiniz.

Kaynak: Alıntı

Yurtdışından Gelen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Bir cevap yazın