WordPress Seo Ayarları Meta Tagları

Wordpress Seo Ayarları Meta Tagları,Wordpress Seo Ayarları,Wordpress Site Seo Ayarları,Wordpress Web Site Seo Ayarları,Wordpress Seo Meta Tagları,Wordpress Seo Ayarları,Wordpress Seo,Wordpress Seo Önerileri

WordPress Seo Ayarları Meta Tagları

Mustafa Kemal Erdem No Comment
Webtasarım

 android iphone destek hatti

Meta Name Robots Content Index Follow

Seo sayfasında da belirtildiği gibi, “Başarılı bir SEO çalışmasının temel öğelerinden biri de, meta taglarının doğru kullanımıdır.” dolayısıyla kodlama yaparken veya script
programlarken oldukça dikkatli olmamız gereken bir noktadır meta tagları.

Bu dersimizde, Arama Motorlarının Robotları’na, kodun bulunduğu sayfayı kaale alıp almamasına yönelik komut veren bu tag’ı (takıyı) inceleyeceğiz.

Öncelikle, index ve follow ne demek onları öğrenelim.. Sadece Web Tasarım‘da değil, hayatın her alanında bir şeyin anlamını bilmek, onu nasıl kullanacağımıza dair önemli fikirler verir.

DİKKAT: BU META, SEO’NUN OLMAZSA OLMAZLARINDANDIR….

İndex: Dizinleme

Follow: Erişim

Meta tagları arasında yer alan index, arama motorlarına sözdiziminde geçtiği gibi, arama robotlarına bu kodu içeren sayfayı ARAMA SONUÇLARI ARASINDA LİSTELEME’ye yönelik emir verir.

Özetle;

–  index: bu sayfayı arama motorları kaydetsin ki, birileri arama yaptığımda arama motoru bu sayfayı da göstersin.

– follow:  bu sayfadaki bağlatıları (linkleri) takip et. Yani seni yönlendirecekleri adreslere de bir gözat. Zira onlar bu sayfa için kısmen değerli veya incelenmesi gereken sayfalardır, emri verir.

– noindex [dikkat ediniz, bitişik yazılmaktadır].. bu sayfa, arama sonuçlarında listelenmesin.

facebook müşteri hizmetleri

– nofollow… bu sayfada yer alan linkleri takip etme, kafanı yorup taa başka bağlantılara gitmene gerek yok.. zahmet etme yerinden anlamı taşır..

Şimdi, meta name robots index follow sözdiziminin yazılış şekil ve kurallarına eğilelim..

Meta Name Robots Content Index Follow Tagının Yazılışı

Kimi zaman, yazılmış onbinlerce satırlık kod, test sürecine girince hata verir.. Neden mi? Bu başka bir ayrıntı ama, yaptım bir işe yaramıyor diyorsanız, ya yanlış yazmışsınızdır, ya da seo ile ilgili makalelerimizi tam okumamışsınızdır.. dır dırı bırakıp derse dönelim..

1.Evet. Meta Name robots content index follow şeklinde yazılmış.. Demek  ki, bu sayfayı indexle ve sayfadaki bağlantıları izle..

2.Meta Name robots content, NOindex ve NOfollow şeklinde yazılmış.. Demek  ki, bu sayfayı indexlemeyin ve sayfadaki bağlantıları izlemeyin emri veriliyor ..

3.Meta Name robots content, NOindex ve follow. Yani, bu sayfayı arama sonuçlarında göstermeyin ama, sayfadaki linkleri takip edin diyor robotlara..

4.Meta Name robots content, index ve NOfollow şeklinde yazılmış.. Bu da, tahmin edeceğiniz gibi: Sayfayı indexle ama, linkleri takip etme! emri veriyor.

Demek ki, Meta Tagları arasında, Meta Name Robots Content Index Follow dediğimiz ve seo açısından çok önemli olan bu takıyı kopyalayıp yapıştırmamanızı ve aklınızda anlamını tutarak elle yazmanızı öneriyoruz.

Şimdi bu kodları keyfimize göre kodladığımız sayfanın herhangi bir yerine yapıştırmayacağımıza göre, HTML sayfa yapısı içerisinde  Meta Name Robots Content Index Follow takısının nerede yer alacağını görelim.

Bir cevap yazın