Telekom – Turkcell – Avea – Vodafone BTK’ dan Taahütlerde Düzenleme

taahütlere düzenleme,avea taahütlere düzenleme,turkcell taahütlere düzenleme,vodafone taahütlere düzenleme,telekom taahütlere düzenleme,ttnet taahütlere düzenleme,btk taahütlere düzenleme,btk dan taahütlere düzenleme,operatörlere btk dan taahütlere düzenleme,btk taahütlere müdahale,taahütlere btk düzenlemesi,taahütler için nereye başvurulabilir,taahütlerin iptali için başvuru,taahütlerin iptali için btk başvuru,taahütlerin iptali için btk ya başvuru

Telekom – Turkcell – Avea – Vodafone BTK’ dan Taahütlerde Düzenleme

Mustafa Kemal Erdem No Comment
Teknoloji

 android iphone destek hatti

BTK’dan Taahütlere Düzenleme

İnternet, telefon ya da benzeri hizmetlerde verilen taahhütlerde anlaşmazlık konusu olan cayma bedellerine düzenleme getirildi. BTK’nın aldığı karar ADSL, fiber, telefon ya da benzeri iletişim

 hizmetlerinde taahhütlü adı verilen abonelik sistemi ile belli bir dönem abone kalınacağının garantisi veriliyor. Ancak bu süre bitmeden abonelikten ayrıldığınızda belli bir ceza ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Sektörde zaman zaman tartışma konusu olan ve abonelerin rahatsız olduğu bu duruma sektörü düzenleyen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK el koydu.

Geçtiğimiz aylarda alınan kararlar neticesinde 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren aboneler taahhütleri sonlandığı ay itibariyle almış oldukları indirimlerin toplam bedeli ya da kalan ayların toplam bedelinden (hangisi abone açısından avantajlı ise) sorumlu tutulabilecek.

facebook müşteri hizmetleri

Bu sayede zaman zaman şirketlerin lehine işleyen taahhüt mekanizması artık abone lehine dönmüş olacak. Yapılan düzenlemenin detayları.

TAAHHÜTLERE İLİŞKİN DÜZENLEMELER YAPILDI [GÜNCELLEME]

Taahhütlere ilişkin tüketicilerin yaşadıkları mağduriyetler dikkate alınarak 03.01.2013 tarihinde alınan 2013/DK-THD/14 sayılı Kurul Kararı’nın yürürlük tarihi, 20/03/2013 tarihli ve 2013/DK-THD/154 sayılı Kurul Kararı ile 01.07.2013 olarak belirlenmiştir.. Söz konusu Kurul Kararı ile;

  1. Aboneler, taahhütlerini sonlandığı ay itibarı ile;

— almış oldukları indirimlerin toplam bedelleri,

— kalan ayların toplam bedelleri

seçeneklerinden hangisi abone açısından daha avantajlı ise yalnızca bu tutardan sorumlu tutulabilecektir.

  1. İşletmeciler taahhüt süresi boyunca belirlenen tarifeler, hizmet şartları vb. tüm hususlarda “açık ve somut bir şekilde abone lehine olmayan” hiçbir değişiklik yapamayacaktır.
  2. İşletmeciler taahhüdün ne kadarının tamamlandığına (tüketicinin taahhüdünün hangi ayında olduğuna) ve taahhüdün ne zaman biteceğine ilişkin bilgilendirmeyi faturalarda belirteceklerdir.

Bir cevap yazın