Nokia cihazını nasıl biçimlendiririm | Nokia format atma

Nokia cihazını nasıl biçimlendiririm | Nokia format atma,Nokia cihazını nasıl biçimlendiririm, Nokia format atma, Nokia cihazı biçimlendirme,Nokia-cihazini-nasil-bicimlendiririm-|-Nokia-format-atma-443.html,Nokia-cihazini-nasil-bicimlendiririm-|-Nokia-format-atma-443,Nokia cihazını nasıl formatlarım, Nokia format atma, Nokia telefonu formatlama, Nokia ayarları sıfırlama, Nokia fabrika ayarlarına çevirme

Nokia cihazını nasıl biçimlendiririm | Nokia format atma

Mustafa Kemal Erdem No Comment
Mobil

 android iphone destek hatti

Batarya Ömrünü Uzatma, Nokia Bil Ömrü, Nokia Btarya Ömrünü Uzatma, Nokia cihazı biçimlendirme, Nokia cihazımda Symbian Anna ya yükseltme yaptıktan sonra neden Mail for Exchange senkronizasyonu duruyor, Nokia cihazını nasıl biçimlendiririm, Nokia cihazını nasıl formatlarım, Nokia fabrika ayarlarına çevirme, Nokia format atma, Nokia Şarj Etme, Nokia Şarj Önerisi, Nokia Şarj Sorunu, Nokia telefonu formatlama

Cihazınızı bekleme modundayken *#7370# yazarak biçimlendirebilirsiniz. Cihaz sıfırlanmadan önce, kilit kodunu girmeniz gerekebilir. Varsayılan kilit kodu 12345’tir.

ÖNEMLİ UYARI!

 • Cihazı biçimlendirdiğinizde, hem tüm kullanıcı verileri ve ayarları hem de eklenti uygulamaları ve operatöre özgü ayarlar kalıcı olarak silinecektir.
 • Cihaz verilerini yedeklediyseniz, biçimlendirmenin ardından önceden yedeklenen veriler geri yüklenebilir. Ancak, bazı eklenti uygulamaların yedeklemeden geri yüklenmelerini engelleyecek kısıtlamaları olabilir.
 • Biçimlendirmeyi cihazın hatalı davranışını gidermek için kullanıyorsanız, yedeklenen veri dosyalarını geri yüklediğinizde istenmeyen davranış da geri yüklenebilir. Bu durumda, kısmi geri yükleme sorunu çözebilir.
 • SIM kartın ve hafıza kartının (MMC) içeriği biçimlendirme sırasında silinmez. Fakat bazı cihaz modellerinde (örn. Nokia N8-00, E7-00, E6-00 ve X7-00) dahili depo hafızası E: bu durumda biçimlendirilir. Bu nedenle cihazı sıfırlamadan önce E: dahili depo hafızasındaki verilerin yedeklenmesi gerekir. İçeriğinizi bilgisayarınıza yedeklemek için Nokia Suite’i kullanın.

Nokia Batarya Sorunu

Bataryanın boş olup olmadığını kontrol edin. Bataryanız satış paketindeyken tükenmiştir ve cihazınız paketinden çıkarıldıktan sonra ilk kez açma/kapatma düğmesine basıldığında telefon çalışmaz. Bu durumda, telefonun çalışması için öncelikle şarj edilmesi gerekir.

Şarj etme işlemi başladığında ekranda herhangi bir görüntünün belirebilmesi için birkaç dakika geçmesi gerektiğini unutmayın. Telefon hala çalışmazsa, şarj cihazını çıkarın ve tekrar deneyin.

Cihazın düzgün şekilde şarj olup olmadığını öğrenmek için, telefonun sol tarafındaki (Micro USB konektörünün üzerindeki) şarj göstergesinin yandığından veya yanıp söndüğünden emin olun. Şarj göstergesinin yanması veya yanıp sönmesi, cihazın düzgün şekilde şarj olduğunu gösterir.

Herhangi bir gösterge yoksa ve cihaz açılmıyorsa, açma/kapatma düğmesine yaklaşık 8 saniye boyunca basarak cihazı sıfırlamayı deneyin.

Şarj göstergesi ışığı görünmemeye devam ediyorsa ve batarya şarj edilemiyorsa, telefonun onarım için Nokia Care noktasına getirilmesi gerekir.

Symbian Anna’da, desteklenmeyen bir ilke olduğunda Exchange server, sunucu ayarlarından bir veya birkaçına dayanarak senkronizasyona izin vermeyebilir. Örneğin, dolaşım ilkesi hataya neden oluyor olabilir; yönetim günlüğünde SyncWhileRoaming İlkesi =1.

Ancak bu, desteklenmeyen bir ilkeden de kaynaklanabilir.

İlke üzerinde sorunu tanımlayabilirsiniz ve daha sonra gerekirse yönetici, açıp kapatabilir veya Exchange server’daDesteklenmeyen cihazlara izin ver işaret kutusunu (bu ayarın tam ifadesi, yerel ayarlar ve Exchange server sürümleri arasında değişiklik gösterebilir) seçebilir. Aksi takdirde, cihaz senkronize edilemeyebilir.

Soruna bunun neden olduğunu onaylamak için yönetim günlüklerini açabilir ve bunları bu tabloyla karşılaştırabilirsiniz:

10/07/2011 17:17:32 AllowTextMessaging İlkesi = 1
10/07/2011 17:17:32 SyncWhileRoaming İlkesi = 0
10/07/2011 17:17:32 AllowHtmlEmail İlkesi = 1
10/07/2011 17:17:32 RequireSignedSMIMEMessages İlkesi = 0
10/07/2011 17:17:32 RequireEncryptedSMIMEMessages İlkesi = 0
10/07/2011 17:17:32 RequireSignedSMIMEAlgorithm İlkesi = 0
10/07/2011 17:17:32 RequireEncryptionSMIMEAlgorithm İlkesi = 0
10/07/2011 17:17:32 AllowUnsignedApplications İlkesi = 1
10/07/2011 17:17:32 AllowUnsignedInstallationPackages İlkesi = 1
10/07/2011 17:17:32 AllowInternetSharing İlkesi = 1
10/07/2011 17:17:32 AllowPOPIMAPEmail İlkesi = 1
10/07/2011 17:17:32 AllowConsumerEmail İlkesi = 1
10/07/2011 17:17:32 AllowBrowser İlkesi = 1

Bu 0 veya 1’lerden herhangi biri yukarıdakilerden farklıysa, senkronize edemeyebilirsiniz.

Uygulanamayan bir ilke bulunduğunda, MFE İstemcisi admin.log’a şu satırı yazar:

Uyarı:  Bazı desteklenmeyen sunucu ilkeleri bulundu; senkronizasyon başarısız olabilir.

Yukarıda sözü edilen işaret kutusu (Exchange server’da “Desteklenmeyen cihazlara izin ver”) ayarlanırsa, senkronizasyon başarısız olmayabilir. Bu, MS Exchange yöneticisine bağlıdır.

Yukarıda tanımlanan durumlarda, senkronizasyona izin verilmemesi beklenir.

İlkelerle ilgili genel bilgiler: http://technet.microsoft.com/en-us/public/bb123484.aspx .

Batarya Ömrünü Uzatma:

facebook müşteri hizmetleri
 1. Bataryayı her zaman tam olarak şarj edin (batarya dolu bildirimi görüntüleninceye ya da batarya durum çubuğu çalışmayı durdurup dolu konumunda kalıncaya ve şarj göstergesi ışığı sönünceye kadar).
 2. Güç tasarrufu modunu etkinleştirin. Açma/kapatma düğmesine basın ve Güç tasarrufunu etkinleştir seçeneğini belirleyin.
 3. Posta kutunuzun senkronizasyon sıklığını değiştirin. Menü > (Uygulamalar) > E-posta seçeneklerini, posta kutunuzu, ardından da Seçenekler > Ayarlar ve ilgili senkronizasyon sıklığı ayarlarını belirleyin.
 4. Tuş takımı sesleri gibi gerekli olmayan sesleri kapatın.
 5. Hoparlör yerine kablolu kulaklıklar kullanın.
 6. Artalan animasyon efektlerini devre dışı bırakın. Menü > Ayarlar >Temalar > Genel > Seçenekler > Tema efektleri > Kapalı seçeneklerini belirleyin.
 7. Büyük saat ekran koruyucusunu devre dışı bırakın. Menü > Ayarlar > Temalar > Ekran koruyucu > Hiçbiriseçeneklerini belirleyin.
 8. Bluetooth teknolojisini kullanan özellikler veya başka özellikler kullanılırken bu tür özelliklerin artalanda çalışmasına izin veren özellikler batarya tüketimini arttırır. Cihazınızın kullanım süresini uzatmak için, Bluetooth teknolojisini ihtiyacınız olmadığında kapatın (Menü > Ayarlar > Bağlantı > Bluetooth > Bluetooth = Kapalı).
 9. Kablosuz LAN (WLAN, Wi-Fi) kullanan özellikler batarya tüketimini artırır. Nokia cihazınızdaki WLAN; bağlanmaya çalışmadığınızda, başka bir erişim noktasına bağlı olmadığınızda veya kullanılabilir ağları taramadığınızda kapatılır. Batarya tüketimini daha da azaltmak için, Symbian Anna ve daha önceki sürümlerde cihazınızı kullanılabilir ağları artalanda taramayacak veya daha az sıklıkta tarayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. WLAN, artalan taramaları arasında kapanır. Menü > Ayarlar > Bağlantı > WLAN > Seçenekler > Ayarlar >WLAN kullanılabilirliğini göster seçeneğiHiçbir zaman olarak ayarlandığında, bekleme modunda WLAN kullanılabilirliği simgesi görünmez. Ancak, WLAN ağlarını yine de el ile tarayabilirsiniz ve WLAN ağlarına her zamanki gibi bağlanabilirsiniz.
 10. Bağlantı ayarlarında, Paket veri bağlantısını (veya Mobil veri bağlantısınıVar olduğunda olarak ayarladıysanız ve paket veri kapsama alanı (GPRS) yoksa, cihaz periyodik olarak paket veri bağlantısı kurmaya çalışır ve bu da batarya tüketiminin artmasına neden olur. Cihazınızın kullanım süresini uzatmak için, Menü > Ayarlar > Bağlantı > Yönetici ayarları > Paket Veri (Mobil Veri) > Paket veri bağlantısı (Mobil veri bağlantısı) > Gerektiğinde seçeneğini belirleyin.
 11. Haritada yeni alanlara ilerlediğinizde, Haritalar uygulaması yeni harita bilgilerini indirir ve bu da batarya tüketimini artırır. Gerekli harita verilerini bilgisayar yoluyla cihazınıza indirerek harita verilerinin otomatik olarak indirilmesini engelleyebilirsiniz.
 12. Bulunduğunuz bölgede hücresel şebekenin sinyal gücü çok farklılık gösteriyorsa, cihazınızın tekrar kullanılabilir şebekeleri taraması gerekir. Bu da batarya tüketimini artırır. Şebeke ayarlarında şebeke modu dual mod olarak ayarlanmışsa, cihaz UMTS şebekelerini arar. Şebeke yoksa, cihaz kullanılabilir GSM şebekesini kullanır. Yalnızca GSM şebekesini kullanmak için, Menü > Ayarlar > Bağlantı > Şebeke > Şebeke modu > GSM seçeneklerini belirleyin.
 13. Ekran aydınlatması batarya tüketimini arttırır. Aydınlatmanın kapatılması için geçecek zaman aşımı süresini değiştirmek için Menü > Ayarlar > Telefon > Ekran > Işık zaman aşımı seçeneklerini belirleyin. Işık koşullarını algılayan ve ekranın parlaklığını ayarlayan ışık sensörünü ayarlamak için, ekran ayarlarında Işık sensörü veyaParlaklık seçeneğini belirleyin.
 14. Bataryadan tasarruf etmek için bildirim ışıkları kapatılabilir. Menü > Ayarlar > Telefon > Bildirim ışıklarıseçeneklerini belirleyin, Değişken ışık (veya Bekleme değişken ışığı) seçeneğinden değişken ışığı devre dışı bırakın ve Bildirim ışığı menüsünde farklı etkinlikler için ışık ayarlarını belirleyin.
 15. Artalanda çalışır durumda uygulama bırakılması batarya tüketimini artırır. Kullanmadığınız uygulamaları kapatmak için menü tuşunu basılı tutun, listede ilgili uygulamaya gidin ve X işaretini seçerek uygulamayı kapatın.
 16. Artalanda GPS veya ağ bağlantısını kullanan uygulamaları, örneğin Haritalar’ı, kullanmıyorsanız çalışır durumda bırakmamaya özellikle dikkat edin.
 17. Giriş ekranı çevrimiçi moddaysa, giriş ekranı widget’ları periyodik olarak internete bağlanabilir. Widget’ları aktif olarak kullanmıyorsanız, giriş ekranından (Symbian Anna ve daha önceki sürümlerde) Seçenekler > Widget’lar hatsız modda seçeneklerini belirleyerek otomatik bağlantıyı devre dışı bırakabilirsiniz.
 18. Yüklenen 3. taraf uygulamaları ekstra güç tüketimine neden olabilir. Güç tüketiminin uygulama yüklendikten sonra arttığını fark ettiyseniz ve uygulamaya daha fazla ihtiyacınız yoksa uygulamayı kaldırın.
 19. AMOLED ekran, cihazınızda beyaz renkle daha fazla güç tüketimine neden olur. Bu nedenle beyaz rengin yoğun olduğu temalar (ör. duvar kağıdı görüntüsü), diğer temalara nazaran daha fazla güç tüketiminde bulunabilir.
 20. İnternete bağlanırken, paket veri (GPRS veya 3G) bağlantısı yerine WLAN bağlantısı kullanın.
 21. Müzik dinlerken ve arama yapmak veya almak istemediğinizde, çevrimiçi profili etkinleştirin.

Nokia cihazınızın satış paketine dahil edilen Nokia batarya şarj cihazını (AC-15) kullanmanız önerilir. Bu şarj cihazı, Nokia cihazınızın bataryası için optimize edilmiştir.

Bir önceki yazımız olan WhatsApp Hesabımı Doğrulama SMS Mesaj Kodu Gelmiyor başlıklı makalemizde Doğrulama Kodunu Gelmiyor Neden, WhatsApp Doğrulama Kodu Ulaşmıyor ve WhatsApp SMS Doğrulama Kodu Gelmiyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın