iPhone mu Android mi Kullanılmalı

iPhone mu Android mi Kullanılmalı,iPhone Android Karşılaştırması,iPhone Android,Android Tercih Etme,iPhone Tercih Etme,Hangi Telefon Daha iyi iPhone mi Android mi

iPhone mu Android mi Kullanılmalı

Mustafa Kemal Erdem No Comment
Mobil

 android iphone destek hatti

Android’ e Yönlendiren Sonuçlar

birkaç yıl öncesine kadar, akıllı telefonla “iPhone” kelimeleri neredeyse eşanlamlı olarak kullanılırdı. Ancak Android işletim sisteminin yükselişiyle birlikte akıllı telefon

dünyasında da Apple ile cihazlarında Android kullanan şirketler arasında görülmemiş bir rekabet başladı. Öyle ki her geçen dün daha fazla insan iOS işletim sisteminden vazgeçerek, Android’e geçiş yapmaya başladı.

Fiyat

Lafı hiç uzatmadan fiyatlara bakalım. iPhone 5S’nin Türkiye fiyatı henüz belli olmasa da dünyadaki fiyatlar doğrultusunda 2500 TL civarında bir fiyat etiketi şaşırtıcı olmayacaktır. Oysa şu anda Android dünyasının en iyi cihazlarından biri olan ve özellikleri açısından iPhone 5S’yle yarışma potansiyeli olan Samsung Galaxy S4’ü özel indirimlerle 1500 TL gibi çok daha uygun bir fiyata

Kişiye Özel İşletim Sistemi

Android kullanıcılarının kendilerini özel hissetmelerini sağlayan özelliklerden biri de Android’i istedikleri gibi modifiye edip, kişiselleştirebiliyor olmaları. Android’de başta arka plan resimleri olmak üzere, uygulama ikonlarını, widgetları, ana ekranınızı ve kilit ekranınızı dilediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz. Hatta Android cihazınızda ne türden bir klavye kullanacağınızı bile kendiniz seçiyorsunuz. Ayrıca farklı launcher uygulamaları kurabilir, cihazınızı rootlayabilir ya da bir custom ROM ile Android’in dış görünüşünü tamamıyla değiştirebilirsiniz.

Oysa bir iPhone telefonu kendinize özel kılmak bu kadar kolay değil. Elbette arka plan resmini ve bazı başka unsurları değiiştirmek mümkün ama, iPhone’a jailbreak operasyonu yapmaksızın ondan bu anlamda bir Android performansı beklemek hayal.

iPhone mu Android mi Kullanılmalı,iPhone Android Karşılaştırması,iPhone Android,Android Tercih Etme,iPhone Tercih Etme,Hangi Telefon Daha iyi iPhone mi Android mi

Ürün Çeşitliliği 

Yazılım anlamında övdüğümüz Android, sunduğu donanım çeşitliliği açısından da iPhone’a üstünlük sağlıyor. iPhone kullanıcıları sadece az sayıda Apple üretimi cihaz arasında seçim yapabilirken, Android’e geçtiğiniz anda önünüzde her keseye uygun, herkesine zevkine göre bir şeyler bulabileceği müthiş bir ürün yelpazesi açılıyor. Evet, orta seviye Android cihazların bir çoğu iPhone’la yarışamıyor ama 2013 yılında piyasaya çıkan yeni Android telefonların neredeyse hiç birinin özellikleri açısından iPhone’dan aşağı kalır yanları yok.

iPhone mu Android mi Kullanılmalı,iPhone Android Karşılaştırması,iPhone Android,Android Tercih Etme,iPhone Tercih Etme,Hangi Telefon Daha iyi iPhone mi Android mi

Örneğin Samsung Galaxy S4, HTC One, Sony Xperia Z ve Z1, LG G2 ve Huawei Ascend P6 gibi telefonların her biri farklı yazılım ve tasarımlarla geliyor ve tüketicinin önüne geniş bir seçenek yelpazesi çıkarıyor. Tasarıma önem veriyorsanız HTC One’ı, genel olarak her yönüyle üstün bir telefon arıyorsanız Galaxy S4’ü seçebilirsiniz. Sony ve LG’nin dikkat çekici yeni cihazları G2 ve Xperia Z1’de aradığınızı bulamasanız bile, Huawei’nin Apple’ı fazlasıyla andıran ve hesaplı fiyatıyla dikkat çeken Ascend P6 modeliyle iPhone’u hayatınızdan tamamıyla çıkarabilirsiniz.

Büyük Ekranlar

Ne yazık ki iPhone kullanıcılarının ekran boyutu konusunda fazla bir seçme şansı yok. 3.5 ya da 4 inçlik ekrana sahip cihazlardan birini seçmek zorundasınız. Oysa yeni çıkan üst düzey Android telefonların hemen hemen hepsinin ekranı iPhonelardan büyük. Özellikle telefonunuda video seyretmeyi ve oyun oynamayı sevenler için Android doğru seçim olabilir.

facebook müşteri hizmetleri

NFC

NFC, yani Yakın Alan İletişimi teknolojisi henüz Türkiye gibi bazı pazarlara tam olarak entegre edilmemiş olabilir ama yakında yaygınlaşması ve akıllı telefonların güvenliğini artırması beklenen bu teknolojinin çipi şimdiden bazı Android telefonlara yerleştirilmiş durumda. NFC çipini iPhone 5S’de ise boşuna aramayın, çünkü yok!

iPhone mu Android mi Kullanılmalı,iPhone Android Karşılaştırması,iPhone Android,Android Tercih Etme,iPhone Tercih Etme,Hangi Telefon Daha iyi iPhone mi Android mi

Google Hizmetleri

Google sunduğu hizmetlerle günlük hayatınızı kolaylaştırmaya devam ederken, Google’a ait olan Android işletim sistemi sayesinde başta e-posta ve tarayıcı olmak üzere Google Drive, Google Docs, Google+, YouTube, Google Now ve buna benzer diğer hizmetlerden en optimal şekilde faydalanabiliyorsunuz. Zira bu hizmetler zaten Android’e entegre olarak telefonunuza geliyor.

Uygulamalar

Doğrudur, uzun bir süre boyunca uygulama deyince hepimizin aklına ilk gelen kavramlar Apple ve meşhur App Store oldu. Ancak Google Play Store son yıllarda yaptığı atakla hem tüketicilerin, hem de geliştiricilerin daha çok ilgisini çekmeye başladı. Android uygulamalar genellikle iOS uygulamalarına göre daha ucuz ve birçok istatistikte Play Store, en büyük rakibi App Store’u geride bırakmaya başlamış durumda.

iTunes Yok

Ben şahsen iTunes’u bizzat kullandığımda son derece tuhaf ve sinir bozucu bulmuştum ve birçok iPhone sahibinin de benzer fikirler sahip olduğunu biliyorum. Ayrıca, iOS cihazların senkronizasyonu için bu hizmete mecbur olmak da benim için ayrı bir sorun. Oysa Android telefonlarda böyle sorunlarınız yok. Telefonunuza müzik yüklemek istiyorsanız, yapmanız gereken USB kablosunu takıp istediğiniz şarkıları, istediğiniz dosyaya atmaktan ibaret. Ayrıca online şarkı satın almak, daha iyi bir müzik dinleme uygulaması bulmak ve binlerce Internet radyosu için Google Play Store’daki seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

ROM Çeşitliliği: Sabit, Custom ve Üretici Edisyonları

Bildiğiniz gibi Apple kısa süre önce işletim sisteminin son versiyonu iOS7’nin tamamen yenilenen kullanıcı arayüzünü tanıttı. iOS kullanıcıları uzun zamandır beklenen bu değişikliğe çok sevinseler de, Androidciler için bunun öyle sevinilecek bir tarafı yoktu. Zira Android’de custom ROM adı verilen kişiye özel sistemlerle kullanıcı arayüzünü tasmamıyla değiştirmek çoktandır uygulanan bir yöntem. Öyle ki  birçok custom ROM arasında seçim yapmanız da mümkün.

Diğer yandan sabit ya da stok Android adı verilen ve Google’ın ürettiği Nexus marka cihazlarla, Galaxy S4 ve HTC One’ın Google edisyonlarında görmeye alıştığımız süssüz ve üreticis eklentisi olmayan, pür Android deneyimini yaşamak da seçenekleriniz arasında. Ancak birçok Android telefonun üreticiler tarafından geliştirilen arayüzlerle piyasaya çıktığını ve bunların her birinin kendine özgü özellikleri olduğunu da ekleyelim.

Root

Android cihazınıza custom ROM yüklemek için öncelikle cihazı rootlamanız gerekiyor. Root işlemini yaparak cihazın admin (yönetici) haklarını kendi üstünüze geçirmiş oluyor ve dolayısıyla telefonunuza istediğiniz her şeyi yükleyebiliyorsunuz. Uygulamaları kurabiliyor ya da silebiliyor, cihazın performansıyla ilgili ince ayarlar yapabiliyor ya da dilediğini gibi yeni bir firmware kurabiliyorsunuz.  Ancak bu konulara hakim değilseniz root işlemine kalkaışmanızı pek de önermiyoruz. En iyisi bilen birinden yardım almak ya da sitemizde bulabileceğiniz çeşitli rehberlerden faydalanmak.

Eee daha ne bekliyorsunuz? İşte size iPhone’dan nihayet vazgeçip Android’e geçmek için 10 ikna edici sebep. Sizin aklınıza gelen başka sebepler varsa yorum olarak eklemekten çekinmeyin. Kaynak: Androidpit

Bir önceki yazımız olan WhatsApp Hesabımı Doğrulama SMS Mesaj Kodu Gelmiyor başlıklı makalemizde Doğrulama Kodunu Gelmiyor Neden, WhatsApp Doğrulama Kodu Ulaşmıyor ve WhatsApp SMS Doğrulama Kodu Gelmiyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın