Draytek Access Point Kurulumu

draytek access point kurulumu,draytek access kurulumu,draytek point kurulumu,draytek kurulumu,draytek access modem kurulumu

Draytek Access Point Kurulumu

Mustafa Kemal Erdem No Comment
Genel

 android iphone destek hatti

Access Point Kurulumu

1. AP 700 cihazı, ağda bulunan modem, router veya switch cihazlarının LAN portundan ethernet kablosuyla bağalanır.

2.ADSL modem, router, switch cihazlarından herhangi birine bir bilgisayar bağlanır.

Bilgisayarın ve Vigor AP 700 cihazının subnet IP’lerinin aynı olduğundan emin olunmalıdır. Örneğin 192.168.1.X

3. Cihazın güç kablosu takılır.

Web Yönetim Arayüzü Bağlantısı
Cihazın bütün fonksiyonları ve ayarları cihazın web arayüzünden ayarlanır. Bir web browser programı açılır ve adres çubuğuna 192.168.1.2 yazılır ve aşağıdaki ekran gelir.

Sırasıyla kullanıcı adı ve şifre girilir. Varsayılan kullanıcı adı “admin”  ve şifre kısmı boş geçilir. Daha sonra “OK” tuşuna basılır ve cihazın web yönerim arayüzü gelir.

Sistem Durum ve Bilgisi
Web arayüzüne bağlandıktan sonra ilk gelen ekran “Status and Information” kısmıdır. Cihazın ilişkili olduğu bütün sistem ve ağ bilgileri bu ekranda gösterilir. Sol tarafta bulunan “Home” tuşuna tıklanarak aşağıda gösterildiği gibi ekran açılır.

Kablosuz Access Point Cihazı İçin Farklı İşletim Modlarının Ayarlanması
Bu acces point farklı modlarda ayarlanabilmektedir. Web arayüzünün sol tarafında bulunan “Basic Setting” tıklanarak istenilen mod ayarlanır.

6 farklı işletim modu bulunmaktadır. “AP” modu kablosuz kullanıcıların Access point cihazına bağlanmasını ve kablolu ağa bağlı cihazlarla veri değişimi yapabilmesini sağlar. ”Station-Infrastructure” modu, access point’e bağlı TV ve oyun oynatıcı gibi Ethernet cihazını kablosuz kullanıcıya aktif eder. “AP Bridge-Point to Point” modu, aynı modu kullanan başka bir AP 700 cihazıyla kablosuz bağlantı kurar ve bu iki AP 700 cihazına bağlı kablolu ağları biribirine bağlar. “AP Bridge-Point to Multi-Point” modu, aynı modu kullanan başka AP 700 cihazlarıyla bağlantı kurar ve AP 700 cihazlarına bağlı  kablolu ağları birbirine bağlar. Bu modda en fazla 4 access point cihazı bağlanabilmektedir. “Universal Repeater” modu, ağın kapsama alanını kablosuz olarak genişletmesini sağlar. Cihaz aynı anda hem AP hem de bir istasyon gibi çalışır. Cihaz, istasyon fonksiyonunu merkezdeki bir AP cihazına bağlanmak için kullanır. AP fonksiyonunu, kapsama alanı içindeki bütün kablosuz kullanıcılara servis etmek için kullanır.

AP Modu
En çok kullanılan moddur. Bu modda, Access point cihazı 802.11b/g/n kablosuz cihazı ve kablolu ağ arasında köprü görevinde bulunmaktadır ve bunlar arasında veri değişimi yapmasını sağlamaktadır. AP modu seçildiği zaman aşağıdaki ekran açılacaktır.

facebook müşteri hizmetleri

Multiple (Çoklu)  SSID
AP 700 cihazı 4 SSID desteklemektedir. Ana SSID hariç (Ana SSID “Basic Setting” kısmından ayarlanabilmektedir.) Diğer 3 SSID bu kısımdan ayarlanmaktadır. SSID’lere farklı isimler verilebilir ve kablosuz ağlar birbirinden ayırılabilir.

 

Station-Infrastructure Modu
Bu modda  Access point cihazını TV ve oyun oynatıcılar gibi Ethernet cihazlarına bağlayarak kablosuz istasyon gibi kullanılmasını ve kablosuz ağa dahil olmasını sağlar.

 

Wireless Site Survey (Kablosuz Alan Tarama)
Aşağıdaki tablo “Station” modda bulunan Access point leri listelemektedir. Bağlantı kurmak için herhangi biri seçilir.

 

AP Bridge-Point to Point Modu
AP Bridge-Point to Point” modu, aynı modu kullanan başka bir AP 700 cihazıyla kablosuz bağlantı kurar ve bu iki AP 700 cihazına bağlı kablolu ağları biribirine bağlar. Bu mod seçildiğinde aşağıdaki ekran açılacaktır.

 

AP Bridge-Point to Multi-Point Modu
“AP Bridge-Point to Multi-Point” modu, aynı modu kullanan başka AP 700 cihazlarıyla bağlantı kurar ve AP 700 cihazlarına bağlı  kablolu ağları birbirine bağlar. Bu modda en fazla 4 access point cihazı bağlanabilmektedir. Bu mod seçildiğinde aşağıdaki ekran açılacaktır.

 

Universal Repeater Modu
“Universal Repeater” modu, ağın kapsama alanını kablosuz olarak genişletmesini sağlar. Cihaz aynı anda hem AP hem de bir istasyon gibi çalışır. Cihaz, istasyon fonksiyonunu merkezdeki bir AP cihazına bağlanmak için kullanır. AP fonksiyonunu, kapsama alanı içindeki bütün kablosuz kullanıcılara servis etmek için kullanır.

 

WPS Ayarları
Kablosuz ağ ve Access point cihazı arasında bağlantı kurmanın en basit şeklidir. Kullanıcı her seferinde, bir şifreleme modu seçmek veya uzun bir şifre girmek zorunda değildir.

 

Advanced Wireless (Gelişmiş Kablosuz) Ayarları
AP 700 cihazı bir çok gelişmiş kablosuz özelliklerine sahiptir. Bu kısımda listelenen ayarlar deneyimli kullanıcılar içindir. Eğer buradaki ayarların anlamları bilinmiyorsa, bu ayarların değiştirilmemesi gerekmektedir. Çünkü herhangi bir yanlış ayarlamada cihazın kablosuz performansı düşecektir. “Advanced Setting” menüsüne tıklandığında aşağıdaki ekran açılacaktır.

Bir önceki yazımız olan WordPress Güvenlik Ayarları başlıklı makalemizde WordPress Ayarları, WordPress Güvenlik ve WordPress Güvenlik Ayarları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın