Android’den Virüs İçin Güncelleme

android'den virüs için güncelleme,android virüsleri,android cihazlarında virüs,android telefonlarda virüs sorunu,android samsung telefonlarda çıkan virüs,samsung galaxy s4 virüs sorunu, google,truva atı,android truva atı,android cihazlarda truva atı çıktı,android cihazlarda truva atını temizleme

Android’den Virüs İçin Güncelleme

Mustafa Kemal Erdem No Comment
Android

 android iphone destek hatti

Android Sisteminde Yer Alan Açık

Son zamanlarda bilgisayar virüslerinden sonra mobil virüslerde sık sık gündeme gelmeye başladı. Bluebox güvenlik araştırmacıları grubu Android sisteminde yer alan cihazları etkileyebilecek bir güvenlik açığını

ortaya çıkardı. Bluebox , yayınladığı yazısında söz konusu güvenlik açığının Android 1.6 Donut sürümünden bu yana var olduğunu bildirdi. Bluobox’a göre güvenlik açığıyla, kötü niyetli kişiler, uygulama geliştiricinin imza şifrelerini bozmadan onaylanmış bir APK dosyasında yer alan kodları değiştirebiliyor. Basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, zararlı yazılım (truva atları), geliştiricinin imza şifresini değiştiriyor ve Android sistemi bir şekilde bundan haberdar olmuyor.

facebook müşteri hizmetleri

Şirket, telefon üreticisi tarafından oluşturulan uygulamalarda söz konusu riskin daha fazla olduğunu belirtirken, zararlı yazılımın telefona yerleşmesiyle korsan yazılımcı, niyetine bağlı olarak, metin mesajları, e-postalar, herhangi bir belge, telefonda kayıtlı olan şifreler, resim, rehber ya da diğer kişisel öğelere erişim sağlayabiliyor. Ayrıca ”bilinmeyen kaynaklardan yükle” sekmesini aktif ederek dışarıdan yüklediğimiz uygulamaların da risk taşıdığını hatırlatalım.

Bluebox yetkilileri, şubat ayında bu yana Google’ın güvenlik açığında haberdar olduğunu belirtirken, şu an için sadece Galaxy S4 için bir yamanın hazırlandığı ifade edildi. Yetkililer ayrıca Google’ın Nexus cihazlar için de bir güncelleme hazırlığında olduğunu aktarıyor. Google’ın yanı sıra cihaz üreticilerinin de sorunun çözümüne ilişkin güvenlik yamaları dağıtmaları gerektiğinin altı çizildi.

Play Store ve Android’teki yerleşik sistem güncelleme programı üzerinden yapılacak güncellemelerle zararlı yazılıma karşı tedbir alacak.

Bir önceki yazımız olan Android 2.2 Froyo Play Store başlıklı makalemizde android 2.2 froyo play store indir, android 4.1.2 ve Android 4.2.2 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın