5G 4G Nedir Ne Zaman Geliyor Özellikleri Neler

5G 4G Nedir Ne Zaman Geliyor Özellikleri Neler

Mustafa Kemal Erdem No Comment
İnternet Teknoloji

 android iphone destek hatti

5G 4G Nedir Ne Zaman Geliyor Özellikleri Neler

5G, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk Telekom’un kuruluş yıl dönümünde yaptığı konuşma ile Türkiye’de gündeme oturması ile çoğu kullanıcı 5G nedir acaba diyerek internette araştırmaya başladı.

5G için yapılan çalışmalarda net olmasa’da 1 Gbps hızlara ulaşılabileceği söylenmektedir. Bazı çalışmalarda bu hızın üstüne çıkıldığı yönünde bilgilerde eklenmiştir.

4G ve 5G Türkiye’ye ne zaman gelecek? 5G Teknoloji özellikleri hızı alt yapı çalışmaları ne zaman bitecek ne zaman kullanıma açılacak. 5G yenilikleri farkları Türkiye için çalışmaları.

Türkiye için net bir tarih belli değilken bazı ülkelerde 2019 ve 2020 yılında testler ve denemeler yapılacağı ama Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamalar ile bakalım Türkiye için bu süre geçerli mi yada kısalacak mı!

5G testi İngiltere Surrey Üniversitesi’nde yapılan testlerde saniyede 1 Tbps hızlara ulaşıldı. 5G için çalışmalar yapan diğer bir firma da Nokia Networks. 5G teknolojisinin Google Fiber’den 10, 4G’den ise 40 kat hızlı olduğunu belirtti. Saniyede 10 Gigabit veri aktarımı sağlayan teknoloji, yüksek çözünürlüklü filmlerin birkaç saniyede cep telefonlarına indirilebileceği anlamına geliyor.

5G yaklaşık olarak şu anda ki 3G’nin tam 25 katı hızlı yani 1 gbps hızında bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. 1 gbps internet hızıyla 1 gb veriyi 1-2 sn içinde indirebilirsiniz.

facebook müşteri hizmetleri

5G sayesinde akıllı telefonu kablosuz Wi-Fi bağlantısıyla TV’ye bağlayacak ve telefonda oynattığınız 4K filmi salondaki televizyonda izleyeceksiniz. Öte yandan buna izin veren telefon hiç yorulmadan sizi 1 GB/saniye hızında internete bağlayacak.

4G, internetle yapılan her şey mobil cihazlarla da yapmaya olanak sağlayacak. Eğer 900 Mbps’lık bir hızla 4G bağlantısı sağlanırsa 2GB boyutundaki bir filmi indirmek sadece 18 saniye sürecek.

4G Hız limitleri: 100 Mbps 150 Mbps 300 Mbps 900 Mbps. Film (2 GB) 160 saniye 107 saniye 54 saniye 18 saniye
20 dk. Video (150 MB) 12 saniye 8 saniye 4 saniye 1.3 saniye. Fotoğraf (10 MB) 0.8 saniye 0.5 saniye 0.3 saniye 0.1 saniye

5G Nedir 4G ile 5G Arasındaki Fark Nedir Neler,4G Türkiyeye Ne Zaman Gelecek,5G Ne Zaman Türkiyede Başlayacak,5G Farkları Özellikleri Neler,5G internet Yenilikleri

Bir önceki yazımız olan WhatsApp Sesli Arama Özelliği Nasıl Kullanılır başlıklı makalemizde WhatsApp Arama Başlatma Nasıl Yapılır, WhatsApp Sesli Arama Özelliği ve WhatsApp Telefon Görüşmesi Yapma. hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın