4G ve 5G Nedir Farkları Nelerdir

4g,5g,4g 5g internet,4g ve 5g internet arasındaki fark,4g internet,4g hızında internet,5g hızında internet,3g hızında internet,3g-4g-5g farkları,5g ne zaman gelecek,4g ne zaman gelecek,4g teknolojisi,5g teknolojisi,4g internet ayarları,5g internet ayarları,3g internet ayarları

4G ve 5G Nedir Farkları Nelerdir

Mustafa Kemal Erdem No Comment
İnternet Teknoloji

 android iphone destek hatti

Kablosuz iletişim’de yeni Nesil Teknoloji

Bir dakikadan kısa sürede izlenir hale gelecek Oscar’lı filmler, sadece birkaç saniyede indirilen müzikler ve göz açıp kapayıncaya kadar sosyal ağlara yüklenen fotoğraflar… 4G teknolojisi gelecek yıllarda Türkiye’de hizmete girecek 4G tekno

lojisi mobil cihazları kullanırken bağlantı hızı algısını tamamen değiştirecek. 4G teknolojisinin sunacağı hız avantajını 5 kullanıcı tipi için değerlendirildi.

4G ve 5G dördüncü ve beşinci nesil kablosuz iletişim teknolojisinin adıdır.

4g teknolojileri nelerdir?

1. Hspa+ 21/42   2. Wimax   3. Lte

4g,5g,4g 5g internet,4g ve 5g internet arasındaki fark,4g internet,4g hızında internet,5g hızında internet,3g hızında internet,3g-4g-5g farkları,5g ne zaman gelecek,4g ne zaman gelecek,4g teknolojisi,5g teknolojisi,4g internet ayarları,5g internet ayarları,3g internet ayarları

4g teknolojisinin avantajları nelerdir?

4g teknolojisi özellikle cep telefonu ile internete bağlananlar ve video seyredenler için oldukça büyük bir avantaj sağlayabiliyor. İnternette gezinme, dosya indirme ve upload etme, ses transferi gibi uygulamalarda ciddi avantajlar sağlamaktadır. 4G, genellikle büyük miktarlarda veri transferi yapıldığında önemli bir avantaj sağlıyor. Ipv6 teknolojisininde tüm nimetlerinden yararlanılmaktadır.

4g teknolojisinin dezavantajları nelerdir?

Hizmet sağlayıcılarının kota sistemleri dolayısıyla yüksek hızlı internet kullanarak sunulan kotayı çok çabuk doldurabilirsiniz.

Eğer bulunduğunuz bölgede 4g’nin kapsama alanına girmeyen bir yerde oturuyorsanız 4g teknolojisinden yararlanamıyorsunuz.

4g teknolojileriniden olan Lte’li cep telefonlarında 4g’nin pile büyük yük bindirdiğini 4g teknolojisini kullandığınızda bunun pilinizi sömürdüğünüde belirtelim.

Pil ömrüne önem veren kullanıcılar için 3g teknolojisi yeterli olmaktadır.

3g’nin bile yeni yaygınlaşmış olduğu ülkemizde 4g’nin yaygınlaşması uzun zaman alacağa benziyor.

Telefonların daha güçlü pillere ihtiyaçları olacak.

Film tutkunlarına HD kalitesinde görüntü

İnternetten video veya film izlerken kesintiler yaşamak veya yüklemesini beklemek kullanıcıların en büyük kabuslarından biri. İşte 4G, bu beklemelere son veren birteknoloji. Mobil genişbant internetin en büyük avantajı, şüphesiz yüksek kaliteli video görüntülerini daha kolay izleyebilmek. Telefon, tablet veya USB modem aracılığıyla dizüstü bilgisayardan 4G şebekesini kullanarak internete bağlandığınızda, beğendiğiniz film, dizi ve klipleri üstelik HD kalitesinde izleyebilirsiniz. Buna bağlı olarak video sitelerindeki HD içerik oranı da hızla artıyor.
Cep telefonu ekranı film izlemek için cazip olmasa da, özellikle büyük ekranlı tabletler ve dizüstü bilgisayarlar sayesinde yolculuklar daha eğlenceli hale gelecek. Videonun yanı sıra, yüksek ses kalitesine sahip internet radyolarını da kesintisiz biçimde kullanmak 4G ile mümkün hale gelecek.

4g,5g,4g 5g internet,4g ve 5g internet arasındaki fark,4g internet,4g hızında internet,5g hızında internet,3g hızında internet,3g-4g-5g farkları,5g ne zaman gelecek,4g ne zaman gelecek,4g teknolojisi,5g teknolojisi,4g internet ayarları,5g internet ayarları,3g internet ayarları

Sosyal ağ müdavimlerine yüksek hızda paylaşım

Ev ve ofis dışındayken internete ihtiyaç duymamızın bir sebebi de sosyal medya servisleri. Son tweet’leri okumak veya yazmak için çok yüksek bir internet hızına ihtiyaç duymayabilirsiniz. Fakat sosyal ağlar da nitelik değiştiriyor, birçok yeni özelliği kullanıcılara sunuyor.
Videonun etkisi tüm sosyal medya servislerinde de öne çıkıyor. Twitter’ın altı saniyelik videolar yüklenen Vine servisinden sonra, Instagram da 15 saniyelik video kaydetme özelliği ekledi. Her ne kadar kısa süreli ve normal görüntü kalitesine sahip videolar olsa da, Vine ve Instagram’da video izleme ve yükleme performansı için yüksek bağlantı hızına ihtiyaç var. 4G’nin avantajı, sosyal ağ siteleri için de bu şekilde geçerli olacak. Hızlı mobil internet, Facebook’u cepten kullanmayı sevenlere de oradaki videoları kesintisiz ve kaliteli izlememe rahatlığı sunacak.

Oyun canavarlarına çoklu oyunda devrim

Mobil cihazlarla en çok yapılan şeylerden biri elbette oyun oynamak. Telefon ve tabletlerdeki multiplayer yani çok oyunculu oyun özelliği giderek yaygınlaşıyor. Bilgisayar oyunlarından aşina olduğumuz bu fonksiyon sayesinde, internet üzerinden tanıdığımız veya tanımadığımız başka kişilerle karşılıklı oyun oynayabiliyoruz.
Yüksek işlemci ve grafik kapasitesine sahip tablet veya telefonun yanı sıra, dizüstü bilgisayarınızdan da sevdiğiniz oyunları başkalarıyla oynayabilirsiniz. Yeni versiyonu çıkan Counter Strike’ta başkalarıyla kapışmak için elbette yine hızlı internete ihtiyacınız olacak. Hem indirme, hem de yüklemede yüksek hız isteyen oyunlar için 4G büyük bir devrim. Deniz kıyısında keyif yaparken bir yandan internetten oyun oynamak zevkli olacak.

facebook müşteri hizmetleri

Canlı yayıncılara kesintisiz görüntü

Son dönemde internetten canlı video yayını yağmak yaygınlaştı. Akıllı telefonundaki yüksek çözünürlüklü kamerayı kullanarak canlı video yayını sunmaya imkân veren Ustream gibi pek çok servis var. Kullanıcıların bu tip bir yayın yaparken en büyük derdi yine hız. 4G teknolojisi, indirme performansını yüklemede de başarıyla gösteriyor.
4G şebekesini kullanarak bulunduğunuz yerden binlerce kişiye canlı yayın yapabilirsiniz. 3G ile birlikte hayatımıza giren fakat beklenen ilgiyi görmeyen görüntülü görüşme; Google Hangouts, Skype, Tango ve benzeri uygulamalarla birlikte yaygınlaşmaya başladı. 4G ile birlikte görüntülü görüşmede ve video yayınında kesintisiz ve hızlı iletişim mümkün olacak.

İş dünyasındakilere sunum kolaylığı

Eğlenceye vakit ayırmak için biraz da çalışmak lazım değil mi? Mobil interneti en etkin kullananlar arasında çalışanlar ön plana çıkıyor. Özellikle işleri gereği sahada çalışan ve hareket halindeki kişiler için mobil internet kilit öneme sahip. Kesintisiz ve hızlı internet, iş hayatındaki profesyonellere paha biçilemez avantajlar sunuyor.
Masa başında bilgisayarla yapılan tüm işlerin üstesinden gelme kolaylığını dışarıdayken de sunan telefon ve tabletler, 4G gibi bir teknolojiyle buluşunca mucizeler yaratabiliyor. Örneğin yüksek boyuta sahip bir sunumu mobil cihaza indirmek gerektiğinde kara kara düşünmeye artık gerek kalmayacak. Çünkü 4G sayesinde 50 MB’lık bir sunumu 1-2 saniyede cihazınıza indirebileceksiniz. Aynı şekilde işi gereği farklı formatta yüksek boyutlu dosyalarla çalışanlar 4G ile rahat bir nefes alacak.

18 saniyede 2 GB’lık film indirebileceksiniz

Türkiye’de de geçen hafta testlerine başlanan 4G, mobil genişbant devrimi yaratacak türden bir teknoloji. Bu testlerde 900 Mbps gibi olağanüstü bir hız rekoruna ulaşıldı. Gelecek yıllarda Türkiye’de de kullanıma girmesi beklenen 4G, yüksek hız kapasitesi sayesinde, sabit internetle yapılan her şeyi mobil cihazlarla da yapmaya olanak sağlıyor. 4G bağlantısının hızına göre yaklaşık indirme hızı ve süresi de değişiyor. Ama 900 Mbps’lık bir hızda 2GB boyutundaki bir filmi indirmek sadece 18 saniye sürecek.

4g,5g,4g 5g internet,4g ve 5g internet arasındaki fark,4g internet,4g hızında internet,5g hızında internet,3g hızında internet,3g-4g-5g farkları,5g ne zaman gelecek,4g ne zaman gelecek,4g teknolojisi,5g teknolojisi,4g internet ayarları,5g internet ayarları,3g internet ayarları

4G İndirme (DOWNLOAD) Hızları ve Süreleri

100 Mbps 150 Mbps 300 Mbps 900 Mbps
Film (2 GB) 160 saniye 107 saniye 54 saniye 18 saniye
20 dk. Video (150 MB) 12 saniye 8 saniye 4 saniye 1.3 saniye
Sunum (50 MB) 4 saniye 2.7 saniye 1.3 saniye 0.4 saniye
Fotoğraf (10 MB) 0.8 saniye 0.5 saniye 0.3 saniye 0.1 saniye

Operatörlerin cep telefonu şebekesinden internet yatırımları hız kesmiyor. 3G’de mobil internet hızını 84 Mbps’a taşıyan Avea, 4G yarışının kızıştığı bir dönemde sınıf atlayarak 5G yatırımları için kolları sıvadı. Çoklu anten ve çift taşıyıcı altyapısıyla mevcut mobil internet hızının artırılabildiğini belirten Avea Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, “Müşterilerimize 81 ilde çift taşıyıcılı internet teknolojisi Mobil Plus’ı sunduk. Şimdi de çoklu anten teknolojisini de buna ekleyerek 3G’yi 4 kat hızlandırmak suretiyle 4G seviyesine çıkardık” dedi. 3G’de 84 Mbit’e çıkan ilk operatör olduklarını söyleyen Şahin, şöyle konuştu: “Abonelerimiz 3G’yi 4G gibi kullanabilir hale geldi. Tek başına bir kullanıcı eğer elinde uygun modem olursa teorik olarak bu hızı görebilir. Ancak önemli olan tüketicinin mobil cihazla istediği her servisi kesintisiz hızda yakalayabilmesi. Yani bir filmi en yüksek kalitede izlemek için 7-8 Mbps’lik hızın yeterli olduğunu düşünürsek şebekedeki kaliteyi bu seviyede tutmak daha önemli.” Söz konusu altyapı için hazırlıklarını sürdürdüklerini anlatan Şahin, yıl sonuna kadar şehrin en kalabalık yerlerinde yüzde 65 oranında sistemin kullanılabilir hale gelmesini hedeflediklerini ifade etti.

Avea, 5G için çalışıyor Operatörlerin 4G şebekesi için aynı tedarikçileri kullandığını hatırlatan Coşkun Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “4G konusunda altyapı sunan operatörler belli. Biz ise şebekedeki yerlilik oranını artırmak için 5G konusunda Ar-Ge ekibimiz ve grup şirketi Argela ile çalışmalar yürütüyoruz. Dünyada 4G testlerini nisanda tamamlayan üç operatörden biri olduk. Yerinde Ar-Ge sertifikamızı yeniledik. Şebekedeki yerlilik oranını artırmaya devam ediyoruz.”

Cihazlar hazır değil
Türkiye’de 4G lisansı konusunda henüz belirlenen bir tarih yok. Operatörlerin testlerini yaptığı 4G hızları konusunda henüz piyasada satılan ürünler de mevcut değil. Modemlerin 2, akıllı telefonların 3 yıl sonra bu hızlarla uyumlu olması bekleniyor. Avea’nın sunduğu 84 Mbps hızlı ürünler ise 2014’te piyasada olacak.

Bir önceki yazımız olan Wep Wpa Wpa2 Nedir Arasındaki Farklar başlıklı makalemizde wep wpa wpa2 arasındaki farklar, wep wpa wpa2 hangisi daha güvenli ve wep wpa wpa2 hangisi seçilmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın